Illegal Illusion - Rock Hard Magazine

Illegal Illusion - Rock Hard Magazine

ILLEGAL ILLUSION

Things After Death

Venus Flag Records / 36:15

 

ILLEGAL ILLUSION patří k těm interpretům, pro něž platí, že raději dvakrát měří, než jednou říznou. I proto původní materiál, který vznikl jakožto následovník minipočinu „Veto“, putoval do koše, a kapela začala tvořit nové skladby naprosto od píky. Čekání a trpělivost se však vyplatily. „Things After Death“ je ostré a dráždivé album, které navíc nadnáší tolik typická naléhavost made in ILLEGAL ILLUSION.

Bílovecká čtveřice je rozverná, a přitom stylově ukázněná. Ukázněná v hudební neuchopitelnosti a dominujícím nevšedním zvukem a charismatickým vokálem zpívajícího kytaristy Jiřího Bialíka. Písně jsou zdravě vyzývavé, přičemž připomínají neřízenou střelu, jež však bezpečně ví, jaké je její poselství. Nezůstat poslušná, nezůstat v davu, nepřizpůsobit se.

ILLEGAL ILLUSION jsou rostě hráči. Lépe řečeno Jiří Bialík – kytar, zpěv, Matěj Kuděla – kytara, Michal Kuděla – baskytara, Michal Sobotka - bicí přistupují ke své tvorbě jako by je nějaká vyšší moc zvolila za hráče, kteří si mají „prostě jen tak“ hrát mezi sebou a zároveň poškádlit vnímání posluchače. Nikoliv odevzdaně, ale se stoprocentním zápalem.

Není to hra na slepou bábu, karty jsou odkryté. A přesto má kapela vždy navrch. Nepolapitelní. Ačkoliv se oproti předchozím počinům („Veto“, či Under the True Color“) vytratila dávka sympatické líbivosti, což z „Things After Death“ udělalo snad nejspletitější album v historii kapely, vyčarovali bílovečtí ze své truhly nápadů další svébytně svérázný skvost. ILLEGAL ILLUSION zůstali zkrátka přemýšlivě nevyzpytatelní. Komu čest, tomu čest.

4/5

Petr Bidzinski